top of page

Dioptrické okuliare

FAQ - časté otázky

Ako dlho trvá výroba okuliarov?


Závisí to od konkrétnemu typu okuliarových šošoviek a ich dodacej doby. Skladové šošovky sú k nám dodávane od 24 hodín od objednania, zákazková výroba trvá 5 až 10 pracovných dní. Vďaka nadštandardne vybavenej optickej dielni sme schopný všetko brúsiť a vyrábať u nás na mieste. Preto je realitou, že skladové šošovky máte zabrúsené väčšinou na druhý až tretí deň od objednania. Šošovky do vlastného rámu, ktorý používate vám vieme zabrúsiť do 1 hodiny.


Od akej firmy odoberáte sklá?


Pri výbere okuliarových šošoviek zohľadňujeme potreby zákazníka a vyberáme to najvhodnejšie. Vyberáme len to najkvalitnejšie od značiek Essilor, Zeiss, Hoya a slovenského výrobcu Sagitta.


Čo je to antireflex?


Antireflex je povrchové zušlachtenie okuliarovej šošovky, ktoré zvyšuje jej priepustnosť svetla a znižuje odlesk. Dnes sa už nezaoberáme otázkou, prečo sú okuliarové šošovky lepšie s antireflexom, ale sústredíme sa na vlastnosti konkrétnej povrchovej úpravy, ako sú odolnosť voči poškriabaniu, špine, mastnoste, vode a prachu, aká je redukcia odleskov a halo/glare efektu, či filtruje modrofialové spektrum a pod.


Čo sú vysokoindexové sklá?


Vysokoindexové okuliarové šošovky ( označené indexom lomu 1.6, 1.67, 1.74 ) sú určené pre zákazníkov s vyššou dioptriou. Ich hlavná pointa je nižšia hrúbka šošovky pri tej istej dioptrii a tým pádom lepšia estetika.


Môžu sa okuliarové šošovky rozbiť?


Väčšina z nich áno. Existujú materiály ako polykarbonát a trivex, ktoré sa prakticky rozbiť nedajú. Vysokoindexové šošovky (okrem 1.74) sú zhruba 6-7x pevnejšie ako obyčajné plastové šošovky. Preto je potrebné kombinovať správny materiál k danému typu rámu. Ak sa vám napríklad vyštiepuje okraj šošoviek v silónovom ráme, s najväčšou pravdepodobnosťou bol použitý nesprávny materiál. Obyčajné plastové šošovky sú totiž nevhodné na zábrus do polorámu a vŕtaneho rámu. S doslovným rozbitím šošoviek sa najčastejšie stretávame pri sklenených šošovkách, ktoré vôbec neodporúčame.


Sú lepšie plastové alebo sklenené šošovky?


V dnešnej dobe sa použitie sklenených šošoviek neodporúča. Sú 4-5x ťažšie, náchylné na rozbitie a v prípade úrazu riskujete nepríjemné zranenie očí. Moderné plastové šošovky sú vybavené povrchovou úpravou, s použitím ktorej výrazne prevyšujú kvalitami sklenené šošovky. Navyše, plastové šošovky filtrujú (podľa typu materiálu) určité množstvo UV žiarenia.


Ako sa okuliare správne čistia?


Najbezpečnejšie je použitie tečúcej vlažnej vody a čistej mikrovláknovej utierky. Neodporúčame použitie vlhčených utierok a akýchkoľvek papierových utierok. Máme skúsenosti, že vlhčené utierky, ktoré sa paradoxne predávajú ako určené pre čistenie okuliarov, poškodzujú aj tie najtvrdšie a najkvalitnejšie povrchové úpravy. Dôležité je starať sa aj o čistotu rámu, opäť s použitím vody a saponátu. Čistenie okuliarov uľahčujú prémiové povrchové úpravy šošoviek.


Môže sa používaním okuliarov zhoršovať zrak?


Nie. Vplyv na zmenu dioptrii má hlavne vek. Dokonca u detí, ale aj u dospelých, ktorí majú predpísané okuliare môže mať negatívny vplyv skôr nepoužívanie okuliarov. Je potrebné si uvedomiť, že korekciou okuliarmi, alebo kontaktnými šošovkami sa snažíme dostať oči a zrak do prirodzeného stavu. Proces videnia je veľmi komplexný a najlepšie je skonzultovať konkrétny problém, resp. pochybnosti o použití okuliarov osobne.


Mám obavy z multifokálnych okuliarov.


Multifokálne okuliare elegantne riešia problém s videním do diaľky a zároveň do blízka pre ľudí po 45ke. Zároveň je potrebné dodať, že ide o univerzálne riešenie a do určitej miery kompromis. Zatiaľ na trhu neexistuje žiadny iný variant korekcie zraku, ktorý by poskytol ostrejšie videnie do blízka aj do diaľky. Ak máte obavy z multifokálnych okuliarov, vzhľadom aj na vyššiu investíciu, máme pre vás výborné multifokály, ktoré sú zároveň najpoužívanejšie vo svete a v 50% zľave od výrobcu. Zároveň máte ku všetkým multifokálnym šošovkám 30 ďnovou garanciou spokojnosti. Ak s nimi ani po 30 dňoch adaptácie nebudete spokojný, výrobca šošoviek vám ich vymení za iné riešenie.


Stmavnú mi samozafarbovacie šošovky aj v aute?


Existuje aj taký typ šošoviek, ktoré reagujú na svetlo aj za čelným sklom auta. V týchto podmienkach sa dokážu zatmaviť do 50%. Ich odtmavenie je však o čosi pomalšie, hlavne v zimnom období. K dispozícii sú dokonca aj s polarizáciou, či štýlovou zrkadlovou úpravou.


Čo robiť so zahmlievaním skiel?


Na trhu sú aj šošovky, ktoré sa s použitím špecialnej handričky vôbec nezahmlievajú. Avšak, princíp ich fungovania je v rozpore s dokonale čistými a ľahko čistiteľnými šošovkami. Preto majú zmysel len v zimnom období a zvyšok roka otravujú. Pri tých ostatných si môžete pomôcť s impregnovanými handričkami a sprejmi určenými proti zahmlievaniu. Výsledok síce nie je tak dokonalý, ale lepší ako nič. Všeobecne platí, že čím kvalitnejšie a čistejšie máte šošovky, tým sa rýchlejšie odhmlievajú.

bottom of page