top of page

Kontaktné šošovky

FAQ - časté otázky

Je nosenie kontaktných šošoviek pohodlné?


Dnešné kontaktné šošovky sú navrhnuté tak, aby pomáhali udržiavať oči vlhké a poskytli vám celodenné pohodlie. Ako pri každej novej skúsenosti, nosenie kontaktných šošoviek po prvýkrát môže byť trochu „iné“, ale v priebehu niekoľkých dní zabudnete, že ich nosíte. Kontaktné šošovky by nemali spôsobovať nepríjemné pocity ani podráždenie. Ak sa to stane, obráťte sa na nás alebo svojho očného lekára.


Je nosenie kontaktných šošoviek náročné?


Milióny ľudí každý deň nosia kontaktné šošovky. Na akékoľvek otázky týkajúce sa kontaktných šošoviek vám odpovieme. Zahŕňa to vysvetlenie toho, ako ich do oka vkladať a vyberať von, ako sa o ne starať, harmonogram výmeny a akékoľvek ďalšie otázky alebo obavy. Pomôžeme vám vybrať si tie správne kontaktné šošovky pre vaše oči.


Je starostlivosť o kontaktné šošovky náročná?


Vôbec nie. Jednodňové kontaktné šošovky sú tou najjednoduchšou voľbou: každý deň si dáte nový pár bez potreby čistenia. Ak si vyberiete mäkké kontaktné šošovky s mesačným alebo dvojtýždňovým harmonogramom výmeny, ukážeme vám, ako ich vyčistiť a vydezinfikovať v priebehu niekoľkých minút každý večer.


Sú kontaktné šošovky cenovo dostupné?


Pomôžeme vám nájsť prekvapujúco dostupné kontaktné šošovky.


Môžem niekedy nosiť okuliare a inokedy kontaktné šošovky?


Mnohí ľudia to naozaj radi striedajú. Počas pracovného dňa alebo na špecifické činnosti, ako je napr. šport nosia kontaktné šošovky a na čítanie, štúdium alebo robenie domácich prác si vyberú okuliare. Kontaktné šošovky môžu do vášho repertoáru pridať ďalší „look“. Okrem toho so šošovkami môžete častejšie nosiť vaše obľúbené dizajnové slnečné okuliare.


Môžu kontaktné šošovky nosiť aj deti?


Áno, dokonca mnohé deti a dospievajúci v niektorých situáciách nosia radšej kontaktné šošovky ako okuliare. A samozrejme, mäkké kontaktné šošovky sa nezlomia pri športe či hre. Priemerný vek, v ktorom deti začnú nosiť kontaktné šošovky je 13 rokov, ale výskum zistil, že šošovky môže úspešne nosiť väčšina detí vo veku 8 až 11 rokov. U detí a u rodičov sú veľmi obľúbené jednodňové kontaktné šošovky, pretože sú veľmi pohodlné, nezlomia sa ako okuliare a nikdy ich netreba čistiť. V špecifických prípadoch sú kontaktné šošovky dokonca odporúčané lekárom aj pre deti v predškolskom veku.


Môžem nosiť kontaktné šošovky, aj keď mám astigmatizmus?


Samozrejme. Mäkké kontaktné šošovky pre astigmatikov sa nazývajú „torické šošovky“. A ak ich potrebujete, navštívili ste tú správnu stránku: spoločnosť CooperVision je globálnym lídrom v oblasti výroby torických kontaktných šošoviek. Naše portfólio torických kontaktných šošoviek obsahuje šošovky s exkluzívnou technológiou Optimized Toric Lens GeometryTM, na ktorú sa spoliehajú profesionáli v oblasti starostlivosti o oči, rovnako ako nositelia šošoviek s astigmatizmom pre jasné a stabilné videnie.


Ak nosím bifokálne alebo multifokálne okuliare, môžem prejsť na kontaktné šošovky?


Áno. Kontaktné šošovky, ktoré potrebujete sa nazývajú „multifokálne“ a rovnako ako vaše okuliare vám pomôžu ostro vidieť na blízko, do diaľky a na akúkoľvek vzdialenosť medzi tým. Skutočne vám môžu pomôcť vidieť na všetky vzdialenosti. Nemusíte sa vzdať pohodlia kontaktných šošoviek.


Môžu sa kontaktné šošovky prilepiť k oku?


Je to veľmi nepravdepodobné. Je však dôležité vedieť kontaktné šošovky správne vkladať a vyberať.


Môže mi kontaktná šošovka poškriabať oko?


Pri správnej starostlivosti o šošovky, manipulácii s nimi a nosením podľa odporúčaní je to nepravdepodobné. Aby ste si šošovky nasadili a vybrali bezpečne a jednoducho, postupujte podľa pokynov. Ak máte akékoľvek obavy, požiadajte o pomoc očného špecialistu.


Môže mi kontaktná šošovka vypadnúť z oka?


Pri správnej starostlivosti o šošovky, manipulácii s nimi a nosením podľa odporúčaní je to nepravdepodobné.


Môže sa mi kontaktná šošovka stratiť vnútri oka?


Vôbec nie! Kontaktná šošovka sa niekedy môže posunúť zo správnej polohy a vaše očné viečko ju môže zakryť. Polohu šošovky môžete jednoducho napraviť. Malá kuriozita: Spodná strana očného viečka a povrch očného bielka sú spojené, takže je fyzicky nemožné, aby sa šošovka dostala do vnútra oka.

bottom of page